به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، جلسه شورای پژوهشی موسسه پیام آزادگان در ساعت ۱۳ الی ۱۵:۳۰ روز شنبه ۳۰دی ماه ۱۳۹۶ با حضور اعضای محترم شورای پژوهشی موسسه پیام آزادگان برگزار شد.

 

مهمان افتخاری برنامه: آقای مسعود امیرخانی از بنیاد دانشنامه جهت ارائه گزارش مربوط به تدوین دانشنامه آزادگان

 

 

خلاصه فعالیت

 

۱- در بخش نخست برنامه ابتدا آقای مسعود امیرخانی گزارشی از مراحل انجام فعالیت‌های مربوط به دانشنامه را مطرح کردند لازم به ذکر است بنیاد دانشنامه‌نگاری از سال ۱۳۹۲ قراردادی مبنی بر نگارش دانشنامه آزادگان را با موسسه پیام آزادگان منعقد کرد.

 

تا نیمه اول سال ۱۳۹۵ بیست جلسه شورای علمی متشکل از آزادگان و مسئولان موسسه پیام آزادگان، پیرامون انتخاب مدخل برگزار شد که حاصل این نشست‌ها بازبینی مداخل بود. از مجموع این جلسات حدود دویست مقاله پیرامون بحث در مورد مدخل‌گزینی از اردوگاه‌های مختلف استخراج شد. بسیاری از مداخل قابلیت مدخل مستقل را نداشت و می‌شد آن را تفکیک کرد یا تغییر داد. در نهایت آنچه حاصل شد حدود۱۴۴ مقاله بود. این مقالات در چند شاخه دسته‌بندی شد از جمله: چهره‌های شاخص دوره اسارت، اردوگاه‌ها و زندان‌های مهم، مکان‌ها و مسائل و اتفاقات اردوگاه‌ها، مسائل و فعالیت‌های فرهنگی اردوگاه‌ها، فیلم یا کتاب‌های برگزیده یا کتاب‌هایی که تقریظ مقام معظم رهبری داشتند.

 

برای نوشتن دانشنامه آزادگان۴۷ نویسنده تعیین شد که از این تعداد ۱۴ نویسنده آزاده هستند؛ البته مدخل‌های مهمی که نیاز به بحث و بررسی داشت به آزادگان سپرده شد.

 

برای آموزش، بهداشت و.. تأکید شد که هر دو جنبه اردوگاه‌های صلیب دیده و ندیده لحاظ شود.

 

از ۱۴۴ مدخل نهایی که به نگارش درآمده است، تاکنون ۸۸ مدخل مورد تأیید قرار گرفته و ۳۱ مدخل در حال نگارش است.

 

 

پس از پایان گزارش مواردی توسط اعضا محترم شورا اظهار شد:

 

بخش آماده شده به چاپ برسد و بخش‌های دیگر در چاپ‌های بعدی به آن افزوده شود.

 

عنوان«دانشنامه آزادگان» اگرچه عنوان خوبی است اما ممکن است در آینده این ایراد به آن وارد شود که چرا از عنوان «دانشنامه اسارت» یا «دانشنامه اسرا» استفاده نشده است؛ از آنجایی که باید به ترجمه این اثر ارزشمند فکر کنیم تا در آینده جلوی این اتفاق گرفته شود، می‌بایست در مقدمه توضیحات لازم نسبت به انتخاب این عنوان ذکر شود. برای ترجمه ناگزیریم توأمان به ذهنیت‌های تاریخی و جهانی با استفاده از مفاهیم جهانی توجه کنیم. مثال: عنوان «دفاع‌ مقدس» در ترجمه به «جنگ ‌مقدس» تبدیل می‌شود که جنگ مقدس یک ارزش در عرف و تفکر جهانی نیست.

 

در نوشتن مقالات مدیریت انجام شود تا گرفتار ذوق و احساسات نویسنده نشود و به سمت اسطوره‌سازی نرود.

 

 

ویژگی

 

«دانشنامه آزادگان» موضوعی است که مشابه آن در جهان وجود ندارد و برای اولین بار در جهان اتفاق می‌افتد. البته مداخلی از دانشنامه جنگ جهانی دوم و ادبیات اسارتگاهی موجود است که به معرفی چهره‌های شاخص و اردوگاه‌ها می‌پردازد. (این نکته در مقدمه دانشنامه تأکید شود.)

 

معمولاً نوشتن دانشنامه زمانی شکل می‌گیرد که حجم اطلاعات و پژوهش‌ها کافی و حتی زیاد باشد و انباشت علمی در مورد آن وجود داشته باشد. در این‌صورت می‌توان نتایج آن تحقیقات را به زبان دانشنامه درآورد. متأسفانه کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر شد خاطرات آزادگان است و کار پژوهشی کمتر است. یعنی از حدود ۱۰۰۰اثر در حیطه آزادگان شاید ۲۰ یا ۳۰ اثر پژوهشی باشد.

 

مشکل اصلی برای انجام مدخل‌نویسی انصراف‌های متعدد به خصوص از جانب آزادگان بود.

 

۲- در بخش دوم نشست شورای پژوهشی به خاطر ارائه کتاب‌هایی با ساختار مناسب خاطره‌نویسی و استاندارد لازم، ضرورت تشکیل شورای بررسی و داوری کتاب برای گزینش و چاپ کتاب خاطرات آزادگان مطرح شد.

 

 

مصوبات جلسه

 

تهیه پیش‌نویس جزوه پژوهشی و تعریف آئین‌نامه حمایتی از پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری

 

 

منبع:پیام آزادگان

انتهای پیام/ف

  • 0 نظر
  • خواندن 1231 دفعه

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3